Вътрешна защита
Модерните електронни управляващи системи и електрониката предназначена за бита са изградени от интегрални схеми с висока степен на интеграция, това ги прави все по-чувствителни от към страна на електромагнитни смущения и импулсно свръхнапрежение. Инсталирането на защити от импулсно свръхнапрежение, намалява опасността от тяхното унищожаване. По време на бури с висока степен на мълниеактивност, чувствителната електроника – Промишлени системи за управление и навигация, банкови сървъри и сателитни връски, видео наблюдение, битови системи за домашно кино, компютри и телевизори, може да се повредят под въздействието на на електромагнитните импулси създадени при протичането на тока от мълнията.
Наличието на мълниеприемен прът и мълниепроводник върху покрива на една сграда, чиито функции са да я защитят от директното въздействие на мълнии, като ( механични разрушения и пожар), не намалява риска от дефектиране на електронното оборудване, свързано към електрическата мрежа, разположена в същата или наблизо. Предпазването на вътрешната електрическа инсталация на дадена сграда от свръхнапрежение се осъществява с помоща на арестери и арестерни групи или най-общо казано Surge Protection Devices или накрадко (SPD).

В зависимост от IEC стандартите и мястото на което са инсталирани, са нужни и предпазители със съответният капацитет на действие. Това е и причината те да бъдат разделени на три групи като ниво на защита.
Клас 1 (SPD) 10/350µs.– Висока степен на защита.
Тези арестери трябва да бъдат инсталирани на входа на електроинсталацията на сградата в главните разпределителни табла, поради тяхната възможност да отвеждат в земя свръхнапрежения с много висока стойност на потенциала и голяма продължителност.
Клас 1 предпазители се препоръчват за инсталиране на места където имаме условия за директно попадение на мълнии или вече има изградена външна мълниезащитна система.
Клас 2 (SPD) 8/20µs.– Междинна степен на защита.
Тези арестери трябва да бъдат инсталирани в етежните разпределителни табла или апартаментните ел. табла на сградата. Те са най-широко използваните предпазители от свръхнапрежение поради факта че те са напълно съвместими с по-голямата част от електронните уреди използвани в електрическата мрежа на дадена сграда. Клас 2 предпазители се препоръчват за инсталиране на места където имаме вече инсталирани предпазители от Клас 1 или като първа стъпка на защита от свръхнапрежение на дома, офиса, или магазина. Клас 2 (SPD) винаги трябва бъдат инсталирани след Клас 1 (SPD) по реда на монтажа в електрическата схема на електроинсталацията на дадена сграда, както и при вече изградена външна мълниезащитна система.

Клас 3 (SPD) 8/20µs.– Ниска степен на защита.
Тези арестери или контакти и разклонители с вградени такива, трябва да бъдат инсталирани индивидуално за всяко устройство по отделно на входа на неговото захранване. Клас 3 предпазители се препоръчват за инсталиране и индивидуално предпазване на чуствителна на промяна на напрежение електроника както и на уреди които са на повече 20м. растояние от предпазители Клас 2 (SPD). Клас 3 (SPD) винаги трябва бъдат инсталирани след Клас 2 (SPD) по реда на монтажа в електрическата схема на електроинсталацията на дадена сграда, както и при вече изградена външна мълниезащитна система.